Техники за масаж на бебето от 0 до 6 месеца, представени от детски рехабилитатор
Здравейте, прекрасни!
Преди известно време Ви попитах, дали би Ви било интересно да засегнем темата за масажа и гимнастиката на бебето? Голяма част от Вас отговориха с Да. Обърнах се за помощ и консултация към детските рехабилитатори на Prime Health Bulgaria и заедно с тях изготвихме Две статии – една за Масаж на бебето и друга, посветена на Гимнастика на бебето. Разделили сме ги по възрастови групи от 0 до 3 месеца и от 3 до 6 месеца, понеже упражненията и масажа в тези две групи се надграждат.
Днес засягаме темата за Масаж на бебето. Ще обобщим защо е важно да правим масаж на бебчето, от кога е добре да започнем да го прилагаме и накрая детските рехабилитатори на Prime Health Bulgaria са ни систематизирали техниките на масаж в двете възрастови групи, които споменаваме по-горе.
*Темата за гимнастика на бебето ще разгледаме в следващия пост!
Масажът при новородените започва след 40-тия ден или когато бебето е 4кг.

Препоръчително е да се прави поне 30 минути преди хранене или 40-50 минути след него върху маса/повивалник с мека постелка. За да бъде масажът приятен, помещението, в което се прави, трябва да е с температура около 23-25С. Ръцете Ви също трябва да са топли, да нямате дълъг маникюр и да свалите бижутата си( за да избегнете одраскване на бебето).
Препоръчително е използването на масажно масло за бебета, което да гарантира плъзгането на пръстите Ви по нежната бебешка кожа и да предотврати прежулване на кожата. Олиото нанесете първо върху дланите си и размажете, за да затоплите, след това нанесете с леки масажни движения по кожата на бебето.
Внимание! Уверете се, че използвате правилното, за сезона, масажно масло! Някои бебешки олиа имат затоплящ ефект и не се препоръчва да се използват лятото в горещите дни!
Масажът може да се прави през деня (по време на някое от бодърстванетата на бебето) или след баня, преди вечерният сън. Кога ще го направите зависи от бебето и как се чувства то след масажа. Някои бебета се отпускат и след това заспиват блажено. На други им влияе тонизиращо и се разсънват.
Лично аз правя масаж на Невена при първото й бодърстване сутрин, понеже след него се превъзбужда и не иска да спи.
Внимание! Има някои противопоказания за прилагането на масаж и гимнастика на бебето, например след ваксина. Както и при болестни състояния, кожни раздразнения, обриви и висока температура. Моля консултирайте се с педиатъра на детето преди да започнете с прилагането им!
Защо е полезно да правим масаж на бебето?
Масажът има благоприятно действие не само върху физическото развитие на бебето, но и върху неговото емоционално и психическо здраве. Той има терапевтично действие и помага за правилното развитие на малчуганите!
- Облекчава стреса и отпуска мускулите. Първите 2 месеца след раждането, бебетата имат силно изразен мускулен тонус. Ежедневните масажи спомагат за отпускането и релаксирането на мускулите;
- Цялостното разсъбличане на бебето по време на масаж се приема като закалителна процедура. Също така подобрява адаптивността на организма;
- Масажите помагат на бебето да спи по- добре. Затова често родителите правят масажа точно след вечерната баня и преди нощния сън. Естествено има и бебчета, на които масажа им действа точно обратното – разсънват се и са готови за игра;
- Масажните движения стимулират кръвообращението и кръвоснабдяването;
- Стимулира централната нервна система и стимулира моториката на бебето;
- Оказва благоприятен ефект върху колики, запек и други стомашни и чревни неразположения;
- Ежедневните масажи спомагат за укрепването на връзката с майката и развитието на невербалната комуникация;
Техники за масаж на бебето
(Съвети от детски рехабилитатор на Prime Health Bulgaria)
Важно! Да се избягва прилагане на натиск върху костите и ставите. Също така и върху гръбначния стълб! Не се натиска и върху фонтанелата, пъпчето, зърната и гениталиите!
От 0 до 3 месеца:
Основния похват е поглаждане – с палеца или останалите пръсти, леко и нежно.
Масажът започва от положение по гръб, винаги в посока от стъпалата нагоре за краката, последвани от корема и гърдите ( по посока на лимфата и кръвотока).



Масажът на коремчето подпомага метаболизма при бебета и един от способите за облекчаване на колики. Прави се без натиск, като поставите дланта си от лявата страна на пъпа и движите ръката си в посока на часовниковата стрелка. Повтаряте това движение 5 пъти или докато бебето има търпение за това.
Ръцете се масажират пак посока от дланта към рамото. След това се обръща по корем и масажът е в същата посока и последователност.
От 3 до 6 месеца
Масажът след 3-тия месец освен поглаждане включва и други похвати като разтриване, размачкване и пощипване.
- Разтриване –разтриваме горната страна на стъпалата, леко и с кръгови движения. Разтриваме също така задната част на краката, ръцете и седалището, като прескачаме ставите. Продължете масажа като правите кръгови движения по гърдите на бебето в посока от раменете, надолу към корема. Масажирайте гърба от двете страни на гръбначния стълб и никога по него.
- Размачкване-прави се на ръчичките и крачетата, като с палеца и пръстите правите леко притискане и отпускане.
Пощипване – с всички пръсти, последователно с двете ръце, леко и внимателно по крачетата, седалището и ръчичките.
Завършваме масажа пак с поглаждане.
Съвет: Повтаряйте при възможност всеки ден масажа в приблизително едно и също време.
Ако имате още въпроси, свързани с масажа на бебето или други, можете да се обърнете към специалистите на Prime Health Bulgaria, като им пишете в социалните мрежи или си запишете час за онлайн консултация на сайта им https://primehealthbg.com/ , както направих и аз.
Самата аз, преди да започна с масажите и гимнастиката, при Невена, проведох онлайн консултация с един от детските рехабилитатори на Prime Health Bulgaria – Цвети. Тя е с дългогодишен професионален стаж и не веднъж съм се консултирала с нея и за плоскостъпието на Влади.
Ако Ви е интересна темата за плоскостъпието при децата, може да прочетете статията, която подготвихме с Prime Health Bulgaria, на тази тема.
Благодарим Ви за вниманието и отделеното време! Дано сме Ви били полезни и днес.